brýle na knize

Krátkozrakost

Krátkozrakost (myopie) je sférická dioptrická oční vada, která způsobuje neostré vidění do dálky. Při krátkozrakosti je vidění do blízka ostré, vidění do dálky je zamlžené. Při myopii je oko příliš dlouhé a/nebo rohovka příliš zakřivená, proto se paprsky sbíhají a lámou před sítnicí a mozek interpretuje obraz jako neostrý. Krátkozrakost odstraňujeme nejčastěji laserovým zákrokem nebo implantací fakických nitroočních čoček.

chlapec na pláži z pohledu člověka s dalekozrakostí

Dalekozrakost

Dalekozrakost (hyperopie/hypermetropie) je sférická dioptrická oční vada, která způsobuje neostré vidění do dálky i do blízka. Při dalekozrakosti je vidění do blízka velmi neostré a vidění do dálky je lehce zamlžené. Při hyperopii je oko příliš krátké a/nebo rohovka příliš plochá, proto se paprsky sbíhají a lámou za sítnicí a mozek interpretuje obraz jako neostrý. Dalekozrakost odstraňujeme laserovým zákrokem nebo pomocí nitrooční refrakční chirurgie – fakické nitrooční čočky, refrakční výměnou čočky.

ohnostroj v noci rozmazaný pohled

Astigmatismus

Astigmatismus je cylindrická dioptrická oční vada, která způsobuje neostré vidění do dálky i do blízka. Při astigmatismu je vidění na obě vzdálenosti neostré v důsledku asymetrického zakřivení optických médií, rohovky a/nebo čočky. Při astigmatismu se lámou paprsky do dvou ohnisek, paprsky se sbíhají a lámou před a/nebo za sítnicí a mozek interpretuje obraz jako neostré „dvojité“ vidění. Je velmi časté, že astigmatismus doprovází další refrakční vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost. Řešíme jej laserovým zákrokem nebo nitrooční refrakční chirurgií - implantací torických čoček, u pacientů s keratokonem nebo jizvami rohovky i aplikací tvrdých a hybridních kontaktních čoček.

vetchozrakost pohled na barcelonu a ruce ve tvaru srdce

Vetchozrakost

Vetchozrakost (presbyopie) je oční vada, která postihuje prakticky každého člověka, a to zpravidla mezi 40.–45. rokem věku. Vidění do dálky je obvykle jasné, vidění do blízka je neostré, protože věkem čočka ztrácí svou pružnost a tím i schopnost dokonalého zaostřování na blízko. Při čtení pak lidé nejprve čtený text oddalují a později potřebují brýle na čtení. Vetchozrakost nelze permanentně korigovat pomocí LASIK nebo PRK, protože laserový zákrok na rohovce neumí změnit elasticitu nitrooční čočky, totéž platí o implantaci fakické nitrooční čočky, umí ji kompenzovat jen do určité míry. Permanentně lze vetchozrakost korigovat pomocí refrakční výměny nitrooční čočky.

brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku