Šedý zákal

Šedý zákal (katarakta) se vyvíjí po určitou dobu a narušuje vstup světla do oka, což ovlivňuje schopnost člověka vidět jasně. Pokud se neléčí, způsobuje těžký pokles zraku až na úroveň světlocitu. Obvykle jsou postiženy obě oči, většinou asymetricky. Při rozvoji šedého zákalu dochází ke vzniku refrakční vady nebo k jejímu zhoršení. Operací šedého zákalu změníme kompletně dioptrický stav oka, natrvalo.

Jedná se vlastně o snížení nebo úplnou ztrátu transparence čočky v kombinaci se ztrátou akomodace, k tomu se mohou a často také přidávají další změny, které mohou souviset jednak s rodinnou dispozicí a také s vyšším věkem. Šedý zákal doprovází vznik nebo změna dioptrické vady. Jiná efektivní léčba šedého zákalu než chirurgická zatím neexistuje. Neustálý vývoj sofistikovaných optických a dalších materiálů je natolik pokročilý, že zde máme mnoho možností, jak pacientovi opět vrátit jistotu a komfort do života. Jednoduše zakalenou čočku, která již špatně propouští světlo, malinkatým (2mm) řezem odsajeme a nahradíme ji čočkou jinou. V současné době nám část operace pomáhá provést i femtosekundový laser (FLACS – femtosecond laser assisted cataract surgery), čímž se operační zákrok stává ještě přesnější a pro oční tkáně mnohem šetrnější.

Každý pacient je originál a každé oko je jedinečné, proto jej musíme posuzovat vždy individuálně a i řešení musí být „šité na míru“.

Pro provedení úspěšné operace je klíčové důkladné vstupní předoperační vyšetření. Operací šedého zákalu definitivně změníme i dioptrický stav oka a změníme ho natrvalo, což je vynikající příležitost, jak „nastavit dioptrie“ individuálně podle preferencí pacienta vzhledem k jeho konkrétnímu životnímu stylu.

Naším cílem je optimalizovat vaše oko tak, abyste měli nejen ostřejší vidění, ale také zlepšili celkovou kvalitu vidění, včetně lepšího kontrastního vidění, nočního vidění a 3D vidění. Mnoho náročných úkolů tohoto cíle splňuje náš vysoce kvalifikovaný a zkušený personál se špičkovými technologiemi a prvotřídním medicínským materiálem.

Katarakta je diagnostikována hlavně u lidí starších 60 let, ale může se vyskytnout v jakémkoliv věku (některé děti se mohou dokonce narodit s vrozenou kataraktou). Hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj katarakty je věk. Kromě věku může být katarakta spojena s traumatem oka, prodlouženým užíváním steroidů nebo předchozím zánětem a infekcí v oku. Mnohem častěji ji nacházíme u pacientů s jiným systémovým onemocněním, např. diabetes mellitus.

Začne-li vás pokles vidění omezovat ve vašich denních aktivitách a nemůžete si plnit své každodenní úkoly, je čas zvážit operaci katarakty. Operace katarakty spočívá v odsátí zkalené nitrooční čočky a její nahrazení čočkou umělou. Stejný postup lze také použít jako alternativu k laserovému očnímu chirurgickému zákroku pro korekci vidění, např. v období vetchozrakosti bez ohledu na to, zda je přítomen šedý zákal. Nemá-li pacient čočku snížené transparence, její výměna z důvodu dioptrií bývá označována jako refrakční výměna nitrooční čočky nebo RLE (refractive lens exchange), ev. PRELEX (presbyopic lens exchange).