Hledáte odpovědi na otázky týkající se kvality zraku a jeho léčby?

Níže naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy. Může se však stát, že je váš dotaz více specifický nebo zde není vůbec uveden, v tom případě nás prosím kontaktujte a my vám na takový dotaz rádi odpovíme individuálně.

Těhotenství a laserová operace?

Během těhotenství, během snahy otěhotnět či v krátké době po porodu není vhodné provádět refrakční zákroky. Období těhotenství a laktace se projevuje hormonální disbalancí, která může výrazně ovlivnit parametry oka, zejména rohovky, proto by výsledek refrakčního zákroku nemusel být stabilní. Tento stav se upravuje zpravidla do několika měsíců po porodu. Pooperačně je také potřeba kapat antibiotické nebo steroidní kapky, které i přes systémově slabou koncentraci mohou přecházet do mateřského mléka.

Bolí refrakční operace?

Refrakční operace je nebolestivá, pacienti většinou popisují mírný tlak nebo diskomfort. Před zákrokem jsou oči znecitlivěny anestetickými kapkami, je možné cítit pouze dotyk, ne bolest. U velmi citlivých pacientů je možné podání i léků na zklidnění. U některých typů laserových refrakčních zákroků, např. u povrchových ablací, kdy pooperační hojení trvá o několik dnů déle ve srovnání s metodou LASIK, může mít pacient první dny po operaci pocit cizího tělesa a mírný diskomfort, to však lze kompenzovat běžně dostupnými analgetiky.

Uvidím ihned po operaci?

Schopnost vidět ostře po operaci je velmi individuální v závislosti na výši dioptrické vady a typu operačního zákroku. Co se týká kvantity vidění, například u laserové operace pacienti vnímají změnu téměř ihned po zákroku, u nitroočních operací pacienti vidí ostře zpravidla druhý den po operaci. Kvalita vidění po refrakčních zákrocích, jak rohovkových tak i nitroočních, nabývá v průběhu několika týdnů po zákroku.

Kdy můžu začít sportovat po oční operaci?

Po jakékoliv refrakční operaci je nutné dodržovat doporučený speciální režim. První měsíc po zákroku se nedoporučuje pobyt v zakouřeném a prašném prostředí, výrazná fyzická námaha a důrazně se nedoporučuje pobyt v lázních, plavání, sauna nebo wellness.

Je třeba se před operací odlíčit?

Ano, před operací je potřeba dokonale odstranit veškerý make-up, včetně odlíčení očí. Umělé řasy nevadí, v průběhu operace ale může dojít k jejich uvolnění.

Kdy se po operaci mohu začít líčit?

Líčení očí doporučujeme vynechat po dobu 1 měsíce po zákroku, protože při odličování je na oko vyvíjen tlak a použití olejových přípravků může vyvolat zánět, což je pro rekonvalescenci oka nežádoucí. Make-up ostatních částí obličeje můžete nanést již druhý den po zákroku.

Řízení auta po operaci?

Řízení motorových vozidel v den operačního zákroku není doporučeno, řídit motorové vozidlo je možné až dle doporučení lékaře při kontrole po operačním zákroku v závislosti na zrakových funkcích.

Můžu s sebou mít doprovod?

Určitě ano, mít s sebou doprovod je žádoucí. Vyšetření provádíme s rozšířenou zornicí, která trvá několik hodin. Proto řízení auta není vhodné. Některé operace se rovněž provádí za rozšíření zornice, proto pacient ihned po zákroku vidí zamlženě a řízení motorového vozidla není možné. Po příchodu na kliniku je doprovod informován, kolik času u nás přibližně pacient stráví, poté se doprovod může vzdálit. Doprovod bude telefonicky informován o časovém intervalu vyzvednutí pacienta na klinice po vyšetření nebo zákroku.

Co se stane, když během operace mrknu?

Během jakéhokoliv operačního zákroku jsou víčka operovaného oka zajištěna držáčkem, není tedy potřeba se mrknutí obávat. U laserových zákroků je laser vybaven softwarem, který sleduje i minimální pohyby oka, kdyby došlo k jakémukoliv výraznějšímu pohybu oka, laserová procedura se ihned zastaví. Během jakéhokoliv zákroku je doporučeno dbát pokynů lékaře, nehýbat se, ponechat otevřené obě oči a dívat se do fixačního světla.

Bývají časté komplikace po operaci?

Komplikace nebývají časté, ale i přesto se v minimálním procentu mohou objevit. Pacient na naší klinice projde důkladným předoperačním vyšetřením, operační zákrok je proveden precizně a zcela individuálně, pooperačně je nastavena taková individuální péče, aby byla rizika jakýchkoliv komplikací minimalizována. Pro excelentní výsledek je neméně důležitá také spolupráce pacienta.

Co když nejsem k operaci vhodný/á?

Může se vyskytnout mnoho důvodů, proč někteří pacienti nejsou vhodní k refrakční operaci. Proto ke každému pacientovi přistupujeme striktně individuálně, každý pacient absolvuje sérii vstupních měření a vyšetření očí nejmodernějšími technologiemi tak, abychom mohli refrakční zákrok nabídnout téměř každému.

Jak dlouho trvá operace?

Samotná operace trvá 5 až 30 minut, záleží na typu prováděné operace. Celkový čas, který pacient stráví v den vyšetření či v den operace u nás na klinice se pohybuje mezi 2 až 3 hodinami.

Je třeba celková anestezie?

Není. Všechny zákroky na našem pracovišti jsou prováděny v lokální anestezii, tzn. oči jsou znecitlivěné kapkami. Není potřeba mít ani interní předoperační vyšetření. Zákroky vyžadující celkovou anestezii delegujeme do státního nemocničního zařízení.

Co je keratokonus?

Keratokonus je rohovkové onemocnění, které se vyznačuje postupným protenčováním a vyklenováním rohovky vedoucím k nepravidelnému zakřivení s následným poklesem vidění, které je obtížné korigovat brýlemi nebo čočkami. Korekci dioptrické vady při keratokonu či jeho léčbu volíme dle stupně závažnosti a jeho typu.

Mohu si sám/sama zkontrolovat zdraví své sítnice?

Jediný způsob, jak doma vyšetřit zdraví své sítnice, je pomocí Amslerovy mřížky. Tím lze však odhalit pouze jedno z mnoha sítnicových onemocnění. Pro kompletní vyšetření sítnice je zapotřebí celá řada přístrojových vyšetření včetně vyšetření očního pozadí v arteficiální mydriáze lékařem.

Je možnost financování zákroku?

Ano, v sekci financování na našem webu najdete přibližnou nabídku možnosti financování zákroku, pro individuální a bližší informace nás prosím kontaktujte.

Mohu u vaší kliniky zaparkovat?

Ano, parkovacích míst pro pacienty je u kliniky dostatek.

brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku