Chirurgie čočky a katarakty

Kolem 40. roku života se začíná projevovat vetchozrakost, kdy naše vlastní čočka ztrácí svoji schopnost měnit optickou mohutnost při pohledu do blízka a do dálky, zaostřování (akomodace) je slabší a pacienti začínají potřebovat kromě brýlí do dálky i brýle na čtení. Po 45. roku věku se primární laserová korekce refrakční vady provádí méně často, většinou se přistupuje k nitroočním operacím prováděným na čočce, čímž měníme i dioptrický stav oka. Poté, co naše čočka úplně ztratí svoji elasticitu, postupně dochází ke snížení její transparence a tento stav se nazývá šedý zákal (katarakta). Vyvíjí se po určitou dobu a narušuje vstup světla do oka, což ovlivňuje schopnost člověka vidět jasně. Pokud se neléčí, způsobuje těžký pokles zraku až na úroveň světlocitu. Obvykle jsou postiženy obě oči, většinou asymetricky.

Jedná se vlastně o snížení nebo úplnou ztrátu transparence čočky v kombinaci se ztrátou akomodace, k tomu se mohou a často také přidávají další změny, které mohou souviset jednak s rodinnou dispozicí a také s vyšším věkem. Šedý zákal doprovází vznik nebo změna dioptrické vady. Jiná efektivní léčba šedého zákalu než chirurgická zatím neexistuje. Neustálý vývoj sofistikovaných optických a dalších materiálů je natolik pokročilý, že zde máme mnoho možností, jak pacientovi opět vrátit jistotu a komfort do života. Jednoduše zakalenou čočku, která již špatně propouští světlo, malým (2mm) řezem odsajeme a nahradíme ji čočkou jinou. V současné době nám část operace pomáhá provést i femtosekundový laser (FLACS – femtosecond laser assisted cataract surgery), čímž se operační zákrok stává ještě přesnější a pro oční tkáně mnohem šetrnější.

Každý pacient je originál a každé oko je jedinečné, proto jej musíme posuzovat vždy individuálně a i řešení musí být „šité na míru“.

Vstupní předoperační vyšetření je klíčovým prvkem následného úspěchu. Operací šedého zákalu definitivně změníme i dioptrický stav oka a změníme ho natrvalo, což je vynikající možnost, jak „nastavit dioptrie“ individuálně vzhledem k preferencím pacienta pro konkrétní životní styl.

Naším cílem je optimalizovat vaše oko tak, abyste měli nejen ostřejší vidění, ale také zlepšili celkovou kvalitu vidění, včetně lepšího kontrastního vidění, nočního vidění a 3D vidění. Mnoho náročných úkolů tohoto cíle splňuje náš vysoce kvalifikovaný a zkušený personál se špičkovou technologií a prvotřídním medicínským materiálem.

Katarakta je diagnostikována hlavně u lidí starších 60 let, ale může se vyskytnout v jakémkoliv věku (některé děti se mohou dokonce narodit s vrozenými katarakty). Věk je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj katarakty. Katarakta však může být také spojena s traumatem oka, prodlouženým užíváním steroidů nebo předchozím zánětem a infekcí v oku, nebo u pacientů s jiným systémovým onemocněním, např. diabetes mellitus.

Začne-li vás pokles vidění omezovat ve vašich denních aktivitách a nemůžete si plnit své každodenní úkoly, je čas zvážit operaci katarakty. Operace katarakty spočívá v odsátí zkalené nitrooční čočky a její nahrazení čočkou umělou. Stejný postup lze také použít jako alternativu k laserovému očnímu chirurgickému zákroku pro korekci vidění bez ohledu na to, zda je přítomen šedý zákal. Nemá-li pacient čočku snížené transparence, její výměna z důvodu dioptrií bývá označována jako refrakční výměna nitrooční čočky nebo RLE (refractive lens exchange), ev. PRELEX (presbyopic lens exchange).

Sjednat konzultaci
brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku