Sítnice

Sítnice je jednou z nejdůležitějších částí oka. Jde o tenkou vrstvu pokrývající naše oko, která zachycuje obraz pronikající do oka a pomocí zrakového nervu ho posílá do našeho mozku. Onemocnění sítnice patří mezi závažnější onemocnění a pokud se neléčí, často vedou ke ztrátě zraku. Nejčastější příčinou praktické slepoty je věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), u pacientů postižených cukrovkou I. nebo II. typu je to diabetická retinopatie.

Okluze sítnicové žíly nastane, když jsou žíly v sítnici zablokovány a nárůst tlaku způsobí, že menší krevní cévy unikají. Blokování může nastat ve větvi žíly se ztrátou zraku omezenou na část zorného pole (retinální okluze sítnicové žíly) nebo v centrální žíle postiženým celým zorným polem (centrální retinální okluze žil).

Odchlípení (amoce) sítnice je vážný stav, při kterém sítnice nepřiléhá na tkáň cévnatky, která ji vyživuje. Amoce sítnice je akutní stav, který je nutné léčit chirurgicky co nejdříve. 

Trhlina, díra sítnice vznikají většinou v periferii sítnice a nejsou obvykle tak závažné jako odchlípení sítnice, pokud se však neléčí, mohou se v ni rozvinout. Léčba spočívá v ošetření trhliny sítnicovým laserem.

Periferní degenerace sítnice jsou morfologické změny v periferii sítnice, které mohou být benigní a maligní. Benigní degenerace sítnice dále nezpůsobí morfologické a funkční změny sítnice a vidění. Maligní mohou být progresivní s následným vznikem sítnicové trhliny. Benigní periferní degenerativní změny sítnice není třeba ošetřovat, při nálezu maligních a progresivních změn lékař zváží jejich ošetření sítnicovým laserem.

Makulární díra je malá trhlina sítnice v oblasti žluté skvrny (makuly), která je místem nejostřejšího vidění. Tvoří se obvykle postupně. Prvním znakem bývá zkreslení centrálního vidění. Může být doporučena i chirurgická léčba – pars plana vitrektomie.

Retinitis pigmentosa je název pro celou řadu genetických chorob, které poškozují světlocitlivé buňky (fotoreceptory) sítnice a způsobují postupnou ztrátu vidění. Bohužel léčba tohoto onemocnění zatím není známa. Oftalmolog vám může poradit, co lze očekávat a jak zvládat nemoc.

Epiretinální membrána známá také jako makulární zvrásnění neboli nařasení. Epiretinální membrána se objevuje, když na povrchu makuly roste tenká vrstva jizvovité tkáně, která svým postupným nařasením a zvrásňováním může narušit centrální vidění. Léčba spočívá ve sledování pomocí Amslerovy mřížky, pomocí OCT skenování a OCT angiografie. Může být doporučena chirurgická léčba pomocí pars plana vitrektomie.

Sklivcové zákaly (floaters) jsou skvrny nebo šmouhy, které se vznášejí kolem vašeho zorného pole, způsobené degenerací čiré, želé podobné tekutiny, která vyplňuje vaše oko (sklivec). Většina sklivcových zákalků je neškodných, ale mohou být také příznakem závažnějších onemocnění sítnice. „Čerstvé zákalky“ by měl vždy zkontrolovat oční specialista. Laserové ošetření nebo vitrektomie lze provést u těžkých floatů, pokud ovlivňují kvalitu vašeho života.

Sjednat konzultaci
brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku