Zelený zákal

Zelený zákal (glaukom) je onemocnění, které způsobuje poškození očního nervu. Nejčastější příčinou tohoto onemocnění bývá vysoký nitrooční tlak. Bez léčby může způsobit trvalé a závažné poškození zraku.

Glaukom je považován za nebezpečné a zákeřné onemocnění očí, neboť jeho vznik neprovází bolest ani jiné obtíže, probíhá zpravidla bez příznaků a bez bolesti. Zelený zákal se tedy může rozvíjet i delší dobu bez povšimnutí, a pokud člověk zanedbává preventivní prohlídky, může být onemocnění zjištěno pozdě – poškození zrakového nervu tak již může být trvalé a závažné. Včasná diagnostika a léčba jsou naprosto klíčové, a proto jsou preventivní prohlídky u očního lékaře velmi důležité.

V pozdějším stádiu onemocnění se objeví menší výpadky zorného pole, porucha periferního vidění, rozmazané okraje zorného pole, snížená zraková ostrost a potíže s viděním při práci na blízko a v tmavých prostorách.

Detailní vyšetření pak umožní stanovit tu nejvhodnější léčbu. Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

V léčbě začínajícího glaukomu se většinou využívají oční kapky snižující tlak uvnitř oka, v rozvinutých fázích nemoci se zpravidla přistupuje k chirurgickému zákroku, který zajistí dostatečný odtok tekutiny z oka nebo snižuje tvorbu nitrooční tekutiny. Operace se provádí s cílem snížit nitrooční tlak. Glaukom není v současnosti jednorázově vyléčitelný, sledování pacienta a jeho léčba je trvalá.

Sjednat konzultaci
brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku