detail žena s brýlemi lidské oko

Dioptrické vady

Jaké jsou nejčastější dioptrické vady? Díváte se na svět přes brýle nebo nosíte kontaktní čočky? Přečtěte si více o dioptrických vadách a možnosti jejich odstranění.

detail lidského oka se šedým zákalem

Šedý zákal

Šedý zákal (katarakta) se vyvíjí po určitou dobu a narušuje vstup světla do oka, což ovlivňuje schopnost člověka vidět jasně. Pokud se neléčí, způsobuje těžký pokles zraku až na úroveň světlocitu. Obvykle jsou postiženy obě oči, většinou asymetricky. Při rozvoji šedého zákalu dochází ke vzniku refrakční vady nebo k jejímu zhoršení. Operací šedého zákalu změníme kompletně dioptrický stav oka, natrvalo.

detail lidského oka s keratokonem

Keratokonus

Keratokonus je ektatické onemocnění rohovky, kdy dochází k jejímu postupnému ztenčování a vyklenování, které vede ke vzniku nepravidelného astigmatismu a postupnému zhoršování vidění. K nejvýznamnější progresi onemocnění dochází v pubertě a kolem 20. roku věku. Důležitá je zejména včasná diagnóza a odpovídající léčba.

zahradní nábytek

Glaukom

Zelený zákal (glaukom) je onemocnění, které způsobuje poškození očního nervu. Nejčastější příčinou bývá vysoký nitrooční tlak. Bez léčby může způsobit vážné a trvalé poškození zraku.

příroda

Onemocnění sítnice

Onemocnění sítnice patří mezi závažnější onemocnění, a pokud se neléčí, často vedou ke ztrátě zraku. Nejčastější příčinou praktické slepoty je věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), u pacientů postižených cukrovkou I. nebo II. typu je to diabetická retinopatie.

detail lidského oka s Pterygiem

Pterygium

Pterygium je hyperplazie spojivkové fibrovaskulární tkáně, jež přerůstá přes rohovku oka. Je to v podstatě zbytnělá duplikatura spojivky, která se nachází v interpalpebrální štěrbině, častěji nazálně. Obvykle má trojúhelníkovitý tvar, šedá "hlavička" prorůstá ke středu rohovky, baze nasedá na limbus.

detail lidského oka s ječným zrnem

Ječné zrno

Chalazion je akutní hnisavý zánět Meibomovy žlázy uložené v oblasti tarzální ploténky víček. Mezi příznaky zánětu patří zarudnutí, bolestivost a zduření se zvětšenými preaurikulárními a submandibulárními uzlinami. Zánět může progredovat do vzniku abscesu nebo flegmóny víčka, nebo přechází do chronické formy.

brochure
Stáhněte si PDF brožuru Ellipse clinic

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Další informace V pořádku